Skip to main content

How do I get the price for different quantities?

Learn how to calculate the total price for ordering multiple units of the same product from Gelato

Updated over 10 months ago

This article explains how product pricing works when ordering multiple units of the same product from Gelato.


Calculating the Price

The price of multiple units of a single product is calculated by multiplying the unit price by the desired quantity.

For example, if one Classic Matte Paper poster in the 13x18 cm / 5x7" format costs EUR 5.68, then ordering two posters would result in a total product cost of EUR 11.36 (EUR 5.68 x 2 = EUR 11.36).

Did this answer your question?